Ako si správne vybrať kontaktné šošovky

Kontaktná šošovka je cudzie teleso v oku a k zdravému a bezpečnému noseniu je potrebné špeciálnymi prístrojmi skontrolovať vhodnosť šošovky pre konkrétne oko. Nákup kontaktných šošoviek bez predchádzajúceho vyšetrenia, zácviku a rád odborníka môže znamenať hazardovanie so zdravým okom. To platí aj pri zmene modelu kontaktných šošoviek s podobnými parametrami. Rovnako, ak vám ich váš známy odporučí, nie je zaručené, že vám budú tiež vyhovovať alebo že vám, v najhoršom prípade, nepoškodia oko. Akékoľvek ďalšie kontaktné šošovky je potrebné vždy vyskúšať u očného odborníka. Očnými odborníkmi, ktorí pomôžu pri výbere šošoviek, sú aj kontaktológ a optometrista, ktorí sú v tejto oblasti špecialisti.

Ak sa predsa len rozhodnete pre kontaktné šošovky, treba rátať s tým, že sa trochu líšia oproti korekcii v okuliaroch. Šošovky sú asi o 12mm bližšie k vrcholu rohovky než je to u šošovky v okuliaroch. Tiež môžu byť priložené priamo na rohovke. Významný rozdiel je však až od 4roch dioptrií, kedy je potrebný prepočet, pri ktorom sa pridávajú plusové hodnoty, mínusové hodnoty sa zmenšujú a naopak. Pri neštandardnom rozmere oka sa dajú korigovať dioptrie v intervale +6 do -12. Najbežnejšie požiadavky na šošovky sú v rozsahu -2 až -4.

Dobre vyšetrené oči a zmeranie potrebných dioptrií sú dôležité kroky k získaniu vhodného typu kontaktných šošoviek. Oční odborníci vám rovnako zabezpečia poradenstvo ohľadom zaobchádzania so šošovkami v závislosti od toho:

  • Akú zrakovú poruchu máte a akú korekciu potrebujete
  • Aký je váš životný štýl, či veľa športujete
  • Kde pracujete, či sa nejedná o pracovisko s vyšším množstvom prachu
  • Ako často chcete šošovky nosiť (jednodenné, dvojtýždenné, mesačné, nosenie cez deň aj noc nepretržite)

Po prvej návšteve kontaktológa zvyčajne dostanete tzv. diagnostické kontaktné šošovky na skúšku. Vyskúšať si kontaktné šošovky pred zakúpením je veľmi potrebné, pretože reagujeme rôzne citlivo na používanie šošoviek. Po nasadení kontaktnej šošovky by ste nemali v oku cítiť nič mimoriadne!

Rozdelenie kontaktných šošoviek podľa dioptrickej chyby:

  • Sférické šošovky – vhodné pre krátkozrakosť – dobré videnie na blízke vzdialenosti, horšie videnie do diaľky
  • Asférické šošovky – vhodné pre ďalekozrakosť (hyperopia) – dobré videnie do diaľky, horšie videnie na blízke vzdialenosti
  • Torické šošovky – vhodné pre astigmatizmus – zahmlený, či skreslený obraz
  • Multifokálne šošovky – vhodné pre presbyopiu (dioptreie na čítanie) – neschopnosť oka zaostriť na obvyklú vzdialenosť, hovoríme o vekom vznikajúcej ďalekozrakosti

Riziká a nevhodné faktory pre nosenie šošoviek:

  • Zápal oka
  • Choroba, napr. chrípka, viróza
  • Ochorenie štítnej žľazy, cukrovka
  • Antikoncepcia, atihistaminiká, diuretiká
  • Porucha tvorby sĺz alebo nepriechodnosť slzných kanálikov
  • Pokiaľ trpíte akútnymi zápalmi alebo chronickou infekciou
  • Netypické rozmery očnej štrbiny

Kto môže nosiť kontaktné šošovky:

Veková hranica pre používanie šošoviek nie je stanovená. Šošovky môžu nosiť malé deti, mládež, stredná generácia a tiež starší ľudia. Odporučenie používania šošoviek malým deťom je však závislé od rozhodnutia lekára, aby sa predišlo problémom. Deti majú častejšie kontroly u lekára. U všetkých vekových kategórií je dôležité zabezpečiť správne hygienické požiadavky pri používaní kontaktných šošoviek.

Aplikácia kontaktných šošoviek:

Pri počiatočných manipuláciách s kontaktnými šošovkami môžete mať pocit obťažnosti pri vkladaní jemného priesvitného alebo farebného telieska do oka. Pred položením šošovky na rohovku je potrebné mať prax. Trénujte, ak reagujete precitlivelo na priblíženie šošovky k oku, pomáhajte si pridržaním spodného viečka. Pred nasadzovaním šošoviek musíte byť odlíčený, aby sa do oka nedostali nečistoty z kozmetických prípravkov. Pokiaľ pocítime dráždenie a nepohodu, je potrebné opätovne navštíviť očného odborníka, ktorý zistí príčinu. Vyhovujúci typ šošoviek odporúčame mať zapísaný v kartičke nositeľa šošoviek pre uľahčenie výberu pri ďalšom zaobstarávaní.

Pri bežnom dennom používaní kontaktných šošoviek sa nezaobídete bez zvlhčujúcich kvapiek – špeciálne určených k tomuto účelu. Tieto kvapky pomáhajú udržiavať tzv. slzný film zabezpečujúci hladký pohyb medzi šošovkou a rohovkou. Kvapky je potrebné používať kvôli individuálnemu pocitu „suchého oka“.

Druhy kvapiek:

  • Zvlhčujúce – poskytnú okamžitú no kratšiu dobu pôsobiacu vlhkosť
  • Lubrikačné – s dlhodobejším účinkom
  • Gélové – sú síce najdlhšie pôsobiace, no problémom môže byť niekedy mierne zahmlenie videnia

Používajte iba kvapky určené a licencované pre kontaktné šošovky! Iné roztoky môžu znehodnotiť šošovky, zmeniť ich farbu, spôsobiť kontamináciu a podráždenie oka.

Pravidlá bezpečného používania kontaktných šošoviek

  • Materiál šošoviek je dnes veľmi kvalitný, no aj najkvalitnejšie šošovky je potrebné vyberať po určitom čase. Existujú šošovky, ktoré je potrebné vyberať až po týždni, niektoré až po mesiaci. Puzdro na kontaktné šošovky je vhodné meniť raz za 1 až 2 mesiace, max za 3 mesiace. Je potrebné špeciálnym roztokom (nie vodou) puzdro denne vypláchnuť, aby nedošlo k infekcii oka spôsobenej prvokmi rodu Acanthamoeba, čo je rod meňavkovitých prvokov z ríše Amoebozoa. Ide síce o bežný kozmopolitný druh meňavky, ktorá sa vyskytuje v čistých vodách, v oku však táto meňavka spôsobuje veľmi vážnu chorobu, zápal rohovky. Preto je neprípustné oplachovanie kontaktných šošoviek a puzdier obyčajnou vodou, ich skladovanie v nádobkách s vodou z kohútika.
  • Vyhnite sa umývaniu tváre s kontaktnými šošovkami alebo vyberaniu mokrými prstami.
  • Je nevhodné plávať s kontaktnými šošovkami bez ochranných okuliarov (zdrojom možnej nákazy je voda).
  • Roztoky sa nemajú používať bez konzervačných prísad pre riziko kontaminácie.
  • Po vybratí šošoviek z oka a ich umiestnení v puzdre s vhodným roztokom a pri nasledujúcom vyňatí šošoviek z tohto roztoku, kedy ich vložíme opäť do oka, roztok vylejeme, aby nedošlo k vredovej chorobe rohovky po kontaminácii prvokmi.
  • Vyskúšajte rôzne druhy roztokov, ktoré sa líšia pomerom konzervačných a dezinfekčných látok a nájdite pre seba ten najlepší druh.
  • Počas leta si chráňte zrak kvalitnými slnečnými okuliarmi s ochranným UV filtrom. Aj keď má v sebe šošovka zabudovaný ochranný UV filter, nepokryje celé oko.

Farebné šošovky:

Na trhu sa dnes už ponúka nosenie kontaktných šošoviek nielen zo zdravotného hľadiska, ale aj pre pobavenie – pre vyčarenie pohľadu ako rozprávková bytosť alebo tiger. Farebné šošovky sú vyrobené z kvalitného hydrogélu, aj tak sa ich ale neodporúča dlhodobo nosiť. Neohrozujú zdravie človeka, ale obmedzujú prístup kyslíka k rohovke, a to môže spôsobovať zdravotný problém. Farebné šošovky sa využívajú aj pri zakrytí určitých kozmetických problémov, napr. chýbanie farby, nerovnomernosť. Aj nosenie farebných šošoviek by malo byť najprv prediskutované očným lekárom. Farebné šošovky je možné kúpiť aj bez dioptrií, ale platia pre nich rovnaké dôležité upozornenia ako pri nosení dioptrických šošoviek. Vždy nakupujte šošovky u autorizovaných predajcov.